معرفی دبیرستان انرژی اتمی مشهد

دبیرستان انرژی اتمی دوره اول و دوم مشهد در زمینی به وسعت 2400 متر مربع و با زیر بنای 4595 متر مربع احداث شده است . معماری کم نظیر ، نمایی خاطره انگیز و هارمونی فوق العاده این مجموعه با امکاناتی همچون آزمایشگاه تخصصی علوم پایه ، کارگاه رایانه ، لابراتوار زبان ، سالن غذا خوری ، سالن ورزشی ، آمفی تئاتر مبله ، استاد سرا ، کتابخانه ، قرائت خانه ، سالن اجتماعات ، اتاق ایمنی و بهداشت و نورپردازی طبیعی همه فضاهای آموزشی ، مدرسه ای زیبا و دلپذیر را با ترکیبی متناسب از سنت و مدرنیته و استاندارد های آموزشی روز کشور در مشهد به همه نخبگان شرق کشور به ویژه خانواده های فرزندان تیزهوش و مستعد خراسانی معرفی کرده است .

نخبگانی که میتوانند در دبیرستان انرژی اتمی مشهد در کنار کسب درخشان ترین نتایج کنکور ، المپیاد و مسابقات پژوهشی در قامت فرهیختگانی کارآمد و دغدغه مند در کادر ساختاری و محتوایی آینده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تأثیرگذار و تحول ساز باشند.

نگاهی به مدل های آموزشی موفق دنیا صرف نظر از کامل نبودن آن نشان میدهد که در کنار توجه به (ورود دانش پژوهان به دانشگاه های برتر) پرورش ابعاد شگفت انگیز وجود انسان در دستور کار بیشتر مدارس برگزیده دنیا قرار دارد . امری که ما به واسطه نگاه جامع مبانی تعلیم و تربیت اسلامی به مقوله انسان و ظرفیت های ژرف او عمیقاً به آن باور و التزام داریم.

درکنار مدل آموزشی کلاسیک IB (آموزش دانش آموزان با هدف ورود به کالج های بزرگ دنیا) ، مدل های انسان گرا ، مونته سوری ، تخیل محور ، اسکوپ ، والدروف ، کارآفرین،امیلیاو . . . هرکدام به نوبه ی خود ، خروجی های خیره کننده و قابل مطالعه ها را به جامعه جهانی تحویل داده است .  از آنجا که چشم انداز هرکدام از این مدل ها ، پرورش بخشی از عرصه های وجودی انسان است در دبیرستان انرژی اتمی مشهد به مدلی ترکیبی با رویکردی تلفیقی رسیده ایم .

در مدل IB  ناقصی که سالهاست در غالب مدارس ایران در حال پیاده سازی است صرفا به هوش منطقی – ریاضی و نهایتاً بخشی از هوش کلامی – زبانی دانش آموزان توجه می شود و عملا پرورش هوش هایی همچون هوش فضایی ، بدنی ، آوایی  جنبشی ، میان فردی ، درون فردی ، معنوی ، طبیعت گرا ، هستی گرا ، هیجانی ، عاطفی – اجتماعی و اخلاقی در زیر سایه سنگین کنکور به فراموشی سپرده شده است .

فرزندان ما حق دارند در کنار شکوفایی آموزشی و پژوهشی از زندگی و نوجوانی خود لذت ببرند ، خلاقیت و مهارت بورزند ، بازی و تخیل کنند ، حضور در طبیعت و پرورش گیاهان و حیوانات را تجربه کنند ، شادابی و هیجان داشته باشند ، کارآفرینی و تولید بیاموزند ، هدفمند و با انگیزه باشند ، ارتباط مؤثر و کار تیمی را تمرین کنند ، اثر ادبی خلق کنند ، حماسه هنری بیافرینند ، انس با خانواده و صمیمیت با والدین را حس کنند ، آداب دوستی و همدلی را در قلب خود نهادینه کنند ، احترام و خدمت به همه مردم به ویژه محرومین را زندگی کنند ، خود ارزشمند و خودباور بار بیایند و بالاخره هویت اسلامی – ایرانی خود را عمیقاً درک کنند و ملکه وجود سازند.

دبیرستان انرژی اتمی مشهد همگام و همسو با استاندارد های آموزشی و پژوهشی دبیرستان انرژی اتمی تهران ، به دنبال جایگاه ممتاز علمی در کشور و مدال های خوشرنگ جهانی است و به یاری خدا این مهم با استفاده از کادری مجرب و متخصص از بهترین اساتید مشهد و تهران محقق خواهد شد با این وجود در عرصه فرهنگی و تربیتی متولیان این دبیرستان در مشهد با اجتهادی نو به دنبال پرورش جوان تر از انقلاب اسلامی با نگاهی بلند و همتی بلند تر و دغدغه های دینی ، ملی و جهانی خواهند بود ان شاءالله .